Yazmayı bırakmadım ama önceliğini kaybetti. Twitter'ı bıraktım. Dünya ile bağlantımın önemli bir kısmı kayboldu. Döviz fiyatlarını aşağıdaki döviz büfesinden takip ediyorum. Gazetelere bakmıyorum. Haberlerden biri söylerse haberim oluyor. En çok takip ettiğim haber sitesi Hacker News, ona da haftada bir bakıyorum.

Bunun getirdiği bir faz değişikliği var. Hayatın yeni bir fazına girmiş gibi. Televizyon yok, HN dışında gazete yok, Github dışında sosyal medya yok. Hala YouTube önerileri alıyorum, bana Sadhguru veya Tom Bilyeu tavsiye ediyor, bazılarına bakıyorum, çoğunu sevmiyorum.

Black Box Thinking isimli bir kitap okudum. Bununla ilgili bir takım yazılar yazabilirim. Şu sıralar da Spent'i okuyorum. Evrimsel psikoloji ve sinyal teorisi anlatıyor. İnsanların tüketim motivasyonlarının en önemli sebebi başkalarına sinyal vermektir.

Kitap biraz eski, henüz iPhone yokmuş ortalarda, örnekleri iPod üzerinden veriyor ama okurken herhangi bir sinyal vermeden dümdüz telefon almam mümkün mü diye sorunca, mümkün olmadığına karar verdim.

Alırsan da sinyal veriyorsun, almazsan da sinyal veriyorsun. Sinyal vermediğini düşünürken de sinyal veriyorsun. Sinyal vermemeye çalışırken de sinyal vermemeye çalışma sinyali veriyorsun. Sinyal vermemek imkansız. Akıllı sinyali vermezsen aptal sinyali veriyor olabilirsin veya akıllı sinyali verdiğini düşünürken aptal sinyali veiryor olabilirsin. Her şey sinyal.

Evrimsel psikolojisi her şeyi açıklayabilen bir alan ve bu yüzden de pek saygı duyduğumu söyleyemem ama bu konuda söyledikleri anlamlı geldi. En azından Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi diye anlattıklarından daha anlamlı. İnsanların hikayeleri için temel ihtiyaçlarından vazgeçmelerini Maslow ve çağdaşları açıklayamaz ama burada tüm davranışların temelinde başka insanlara sinyal vermek var diyerek biraz daha sağlam bir argüman sunuyor.

Temel ihtiyaçlarından vazgeçmek de bir sinyal. Bak ben günlerce aç durabiliyorum, bak her sabah ve akşam soğuk suya girebiliyorum, bak benim yazdıklarımı sen bile okuyorsun.

[Menfez] #günlük #Spent #Evrimsel Psikoloji #Signaling Theory #Maslow #İhtiyaçlar hiyerarşisi