Bildiklerinden azat olmak için yaşamaktan da azat olmak gerekseydi, hangisini tercih ederdin? Bilerek, utanarak yaşamayı mı, yoksa kendini unutmak için ölmeyi mi?

Haziran 2019'dan beri her sabah ve akşam soğuk duş yapıyorum. O zaman günahlarıma tövbe etmek için başlamıştım. Hala soğuk su ilk çarptığında bir tövbe duygusu geliyor ama yeni günahlar işlememe engel değil tabii bu.

Dopamin orucu dedikleri şeyden yaptığımı farkettim. Bilinçli bir tercih değil ama Twitter'dan uzaklaşıp, sosyal medyayı kapatalı daha anlamlı çalışabildiğimi farkediyorum. Verimlilik değil, anlamlılık çünkü yaptığın işte anlam bulmak onun verimli olmasıyla ilgili değil. Bugün birbuçuk saatten fazlasını mozaik yapmaya ayırdım, pek verimli bir faaliyet değildi, toplamda 30-40 minik cam parçası kesip yapıştırmışımdır ama bu bana zamanını boşa harcıyorsun hissi vermedi.

Bugün hayatını kendine göre yaşayabileceğini idrak etmen 40 yılı aldı dedim kendime. Bir şey olmak zorunda olmadığını, kimseye ispat edecek bir meselen olmadığını, bütün yolların bir şekilde ölüme çıktığını düşününce üzerinde endişe edecek meselelerin hayli azaldığını idrak etmen kırk yılını aldı.

Kendimi şımartmak için mavi kumları olan bir kum saati aldım. Akşamları ışıkları söndürüp, bir mum yakıp bu kum saatini çevirip ona bakıyorum. Bak işte zaman da böyle akıyor, üstüne toprağı da böyle atacaklar.