Akademi dışında akademik yazıları okuyan var mı? Daha doğrusu, eğer o yazıya bakıp benzer bir yazı yazmak niyetinde değilseniz, durduk yere makale okumazsınız. Kendi alanım dışında bazen tıp makalelerine bakıyorum ama sadece özetlerine.

Akademik yazının daha kıymetli olduğu düşüncesi tuhaf. Daha kıymetli olmasının sadece sinyal değeri açısından bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Daha değerli çünkü daha az insan öyle yazıyor ve belli bir formatı var. Yoksa içindekiler daha doğru değil. Akademik yazıda içeriğin ve hakikatin belli bir hedef ve şekil uğruna kurban edilme ihtimali çok.

Bütün meseleleri sinyal değeri açısından değerlendirmek mümkün sanırım. Sinyal değerini ne kadar az kişinin yapabildiği belirliyor. Bunu yapmak için ne kadar enerji/kaynak sarfetmek gerekir? Akademik yazının da daha değerli olduğu alan çok insanın bunu yazamıyor olması. Falanca kıyafete diğerlerinden çok daha fazla ödeyebiliyor olmanın da anlamı bu. Bu markaya diğerlerinin 10 katı para verebilecek kadar imkanım var, sana ve çocuklarına da iyi bakarım.

Her şeyi böyle gen transferi açısından değerlendirmek acayip geliyor ama insan psikolojisinin en önemli kısımlarından birini es geçip, davranışların sadece içkin anlamları yüzünden takip edildiğini düşünmek daha acayip. İnsanlar birbirlerine bakarak konum alıyorlar ve bunun en önemli tarafı sinyal değeri. Akademik yazı da böyle, bilmemne marka araba da. İnsan toplulukları kalabalıklaşıp, kozmopolitleştikçe, basit ve doğal sinyaller yerini daha karmaşık olanlarına bırakmış. Medeniyet de bu demek zaten. Krallar birbirlerine güçlerini resmi geçitle değil, sarayındaki tablo sayısı veya hangi büyük alimlere sponsor olduğuyla ölçmüşler. Sinyaller taklit edilebilir oldukça da değerinden düşmüş. Marka dediğimiz onun için değerli, alim gibi yapmak kolaylaştıkça bu adamları beslemenin sinyal değeri azalmış. Şimdi devletler ve bürokrasiler ürettikleri makale sayısı veya aldıkları olimpiyat madalyasıyla sinyal veriyor. Bunların değeri azalmasın diye de doping veya intihal yapmayı yasaklıyorlar.

Yenilik ve teknolojinin sinyal değeri de bu: Bende kimsede olmayan bir şeyler var. Bu sinyali verebiliyor musun? Bu ne kadar güçlü olduğunun ölçüsü oluyor. Aslında bu ikisi arasında bir bağ yok, Japonya'nın daha çok teknoloji üretebiliyor olması bir savaşta Çin'den güçlü olduğu anlamına gelmiyor ama teknolojinin böyle bir sinyal olduğuna inanıyoruz.

O halde medenileşmek için sinyallerimizin kalitesini artırmak lazım. Medeniyet temelde bir sinyalse, bunu geliştirmek için toplumdaki sinyalleri bu yönde geliştirmek. Üretmenin tüketmekten daha anlamlı bir sinyal olması lazım, itibarın aldığın Mercedes'le değil, yaptığın arabayla ölçülmesi. İnsanların ben farklıyım diye vereceği kolay taklit edilemeyen başka sinyaller düşünmek.