Evlilik kurumu hakkındaki fikirlerimin etrafımdaki (ve kendi yaşadığım) evliliklerden kaynaklandığı anlaşılabilir. İyi evlilik nasıl oluyor mesela, bilmiyorum.

Bende bu kültürün gelişmemiş olduğuna karar verdim. Kimde gelişmiş diye sorsalar da bilmem. Eminim evlilik konusuna içinde dini, maddi, duygusal veya sair açılardan net cevap verebilecek birileri vardır. Ben sadece çocuk açısından anlamlı buluyorum, diğer açılardan pek bir işe yaradığını görme imkanım olmadı.

Yirmibirinci yüzyılın evlilik anlayışı nasıl olabilir? Bu kurum şu işe yarar diyebileceğimiz ne var? Ben giderek bu sorunun cevabını veremediğimi farkediyorum. Bu durum muhtemelen hayatını yalnız kurmaya, yalnız yaşamaya alışmış ve arkadaş eksikliğini evlilik yoluyla çözmeye çalışan, sonra da evlendiği insanların arkadaşı olmadığını görünce iyice fenalık getirmiş bir adamın ne işe yarar bu kurum demesi ama gerçekten, ne işe yarar?

Kadın erkek arasındaki ilişkilerin en stabil olanı: Fazla stabil olduğundan iflah kesiyor. Elimde imkan olsa evliliklere süre sınırı koyardım, beş veya yedi senede bir, gidip biz vallaha birbirimizi hala seviyoruz ve evli kalmak istiyoruz demeyen çiftlerin otomatik boşanması. Hayatlarına bir hareket gelir, ilişkilerinin sonlu olduğunu, karşılarındakine ihtimam göstermek gerektiğini anlarlar, falan. (Bu fikri fazla ciddiye alıp, boşanınca çocuklar ne olacak diye sormayın, bu fikrin yaşaması için önce kimsenin aç ve açıkta kalmayacağı bir sosyal düzen lazım zaten.)

Kadın erkek ilişkilerinin en stabili olması, evliliği stabilite arayan insanların doğal tercihi yapıyor. Ben stabilite arıyor muyum? diye sordum, evet, bir stabilite arayışım var ama bu düzensizlik düzeni gibi bir şey. Hayatımın bir düzeni var, şu sıralar soğuk suyun altında kaç nefes alacağımdan, kaçta ekranları kapatacağıma dair pek çok konuda rutinlerim var ama bu rutinlerin evlilik kurumun stabil ve nazik ellerinde yaşaması biraz zor.

Hayatta asıl istediğimin ne olduğunu sorduğumda, üretken olmak cevabını alıyorum. Bir şeyler bırakmış olmak veya sayılı günleri boş geçirmemiş olduğuma kani olmak. Evlilik dediğimiz şeyin buna bir faydası olduğunu göremedim, yalnız yaşayan insanın hayatının daha zor olmasını beklersiniz ama benim boşanınca hayatım kolaylaşıyor.

[Menfez] #evlilik #kadın #erkek