Margaritas ante porcas. Neden şimdi de anonim sorulara cevap vermeye başladın? Ne gerek vardı? İnsanların anonimken ne kadar tuhaf davranacaklarını biliyorsun, neden zamanını haketmeyen ve yüzünü göstermek istemeyen birilerine sunuyorsun?

Aslında bir iki kişiden soru gelir, onlar da normalde soramadıkları soruları sorarlar diye düşünmüştüm ama kadın düşmanlığı konusuyla girip, yürümeye dönüşen bir iki diyalog yaşadık. Bunların geçici olduğunu düşünüyordum ve sanırım geçiyor. Zamanımı bu boş işe harcamak konusunda da pek menfi düşüncelere sahip değilim, çünkü insanların bulundukları yerden beni nasıl gördükleri önemli bir bilgi. İnsanın kendindeki hatayı bulup çıkarması zor, bunları birinden duymak zorunda ve her ne kadar soruların içerikleri bazı zaman saçma da olsa, bana kimlerle muhatap olduğumu anlatıyor.

Yine de değer mi, otur işine bak, çoluk çocukla uğraşıyorsun?

Çoluk çocuk eğlenceli. Beni tanımadığı, yazılardan, çizilerden, sorulardan, cevaplardan tanıması mümkün olmadığı halde aşık olduğunu sanan insanların varlığı bir çeşit eğlence. Sevildiğini hissetmek gibi değil, bu çeşit bir sevginin tatmin ediciliği yok, hayalinde bir adam yaratmış, yazdıklarımla da ona sufle veriyor ve kendini bana aşık sanıyor. En ciddi ihtimalle böyle yani, belki karşımdakiler de eğleniyordur, o da mümkün.

Birinin gerçekten yazdıklarına bakarak aşık olması mümkün değil mi yani?

Sanırım bu konuda hayli eski kafalıyım, ben hayatımın hiçbir döneminde uzaktan tanıdığım hiçbir insana özel bir sevgi beslemedim, duvarıma poster asmadım, benim için bu insanların görüntüsü hiçbir anlam ifade etmedi. İnsan algısını aldatmak üzerine kurulu teknolojilere duygular konusunda güvenmenin alemi yok. Televizyonda gördüğü kemik resmine doğru atılan bir köpek nasıl akıllıysa, buralarda okuduğuyla birine aşık olan da o kadar görünüyor benim gözüme. Tabii benim birinin yazdıklarını okuyarak aşık olacak zihni yeteneklerim olmayışı veya artık o yaşı geçmiş olmamın da etkisi olabilir bunda. Kendim yaşamadığım için başkasının da yaşayamacağını düşünüyor olabilirim başka bir deyişle ama gerçekten de, sadece kelime üretmeyi bilen bir makine olsam, mesela, yine beni sever mi bu insanlar?