Pendul ne demek?

Pendulum, sarkaç demek. Pendul de her paragrafında sarkaç gibi gidip gelen, diyalog formundaki yazı formatı oldu. Böyle buyurdum ben.

İki kişi arasında salınan yazılar?

Öyle de denebilir. Eski dilde pandül diye bir kelime var, Fransızca pandule'den geçmiş, ben de başta pandûl diyecektim ama modern kulaklar bunu sarkaç yerine pantul ve pantolona daha yakın bulurlar diye vazgeçtim.

Anladım. Bundaki amacın ne peki, neden diyalog formatı ve neden böyle isimsiz?

Kendi kendime diyaloglar yazıyorum çünkü bunları konuşacak kimseyi o anda bulma imkanım yok. Ayrıca kendimle konuşmak, başkasıyla konuşmaktan kolay geliyor. İki kişinin anlaşması bana her zaman mucizevi gelmiştir, hayatta bu mucizeye pek güvenmediğim için, bir meseleyi kendime anlatmaya çalışmak daha kolay.

Bir yandan da düşünüyor gibisin.

Bir yandan da düşünüyorum. Paragraflar doğal kesintiler, insan zihninin de blok halinde tek bir düşünceyi uzun uzun anlamaya yatkın olmadığını düşünüyorum. Gözümüz görmek için titreşir, işitmemiz için titreşim olması gerekir, bu yazılar da titreşiyor ki insan kendini bir blok yazının altında kaybetmesin. Kendim de yazarken, bu yazdıklarında ne gibi bir boşluk var? diye düşünüyorum. Plansız başlayıp geliştirmek mümkün oluyor o sebeple.

Sadece pedagojik bir araç değil yani, sorular gerçek sorular oluyor?

Evet, sorular genelde gerçek sorular oluyor. Şu sıra mesela bütün bir Algoritmik Teknokrasi yazısını bu formatta yazmaya çalışıyorum, ne zaman biter, bitince düşüncelerim ne hale gelmiş olur bilmiyorum. Bu yazılar benim için daha çok bir düşünme aracı.