Zayıflıklarınızı konuşabiliyor olmak, sizi konuşmamaya göre daha güçlü yapar mı?

Param yok diyebiliyorsam, bunu söyleyemeyene göre daha güçlü sayılır mıyım?

Şu şu sebeplerden boşanıyorum diyebiliyorsam, bunu söyleyemeyene göre güçlü müyümdür?

Psikolojik olarak, belki daha güçlü olabilirim ama şu yaşadığım seneler boyunca, insanın sorunlarını inkar etmesinin de bazen onu daha güçlü yaptığını gördüm. Ben saf saf kendimi anlatırken, mesela, hiç sorunu yokmuş gibi yaparak ve senelerce de yapmaya devam ederek, iyi kalmaya devam eden insanlar oldu. Diyorsun ki, gece başını yastığa koyduğunda rahat değildir ama bu sadece senin kuruntun, belki de rahattır.

Belki aslında olmak istediği budur, belki ruhu çingenedir, ve ona insan gibi davranılmaması değil, davranılması rahatsız etmektedir? Belki üzerinde konuşmak gerektiğinde, bir yandan iyi numarası yapması gerektiği için rahatsız oluyordur, aslında konuşmazken, üzerinde durmazken, iyi numarası yapması gerekmezken, daha rahattır ve daha güçlü.

Kim kendi malının hırsızlığı konusunda hırsızlardan daha güçlü olabilir? Hırsızlar hırsızlıklarıyla barış içinde olursa daha iyi hırsızlar mı olurlar?

Ahlak ve psikoloji biz düzler açısından birbirini besleyen konular. Ahlaklı oldukça, ruhumuzun da daha dengede olacağını düşünüyoruz. Konuşmak, bahsetmek, dertleşmek de bir manada günah çıkarmak gibi, iyilik eksenimiz olduğundan, oradan saptığımızda kendimizi rahatsız hissediyoruz ama bu çok düz ve sıradan aslında.

İnsanların kimisi için iyilik yok, onlar için ne olursa olsun menfaat var, çoğu için böyle belki. Böyle insanlara iyilik ekseninde yaklaştığında, şöyle yaparsan daha iyi ve daha güçlü olursun dediğinde sana gülüyorlar: İyi olunca güçlü olunmaz ki

Eski bilgelerin söylediklerini, Hz. Peygamber'in anlattıklarını biliyorum, ancak bu savaşın herkes için geçerli kuralları yok, bizim tarafın pratikleri, herkes için işlemiyor. Çoğu için basit, dünyevi menfaatten ötesi yok, güç o menfaati nasıl temin ettiğiyle alakalı, kendiyle kurduğu ilişkinin kalitesi veya ekseninin iyilik olmasının bir değeri yok.