İnsanların iyi iletişim kurabiliyor olması için içlerinde de iyilik olması gerektiği kanaati hasıl oldu bende. Bir de kitapçı gezdim ve orada AKP neden hep kazanıyor, CHP neden hep kaybediyor? diye bir kitap vardı, içini karıştırınca onunla bağlamak da geldi aklıma.

CHP kaybediyor çünkü tembel. Somut siyaset yapmak daha zor. İnsanlara somut hedefler sunmak, soyut bir takım ideallerden, ülkülerden, çağdaşlıktan, laiklikten bahsetmekten çok daha zor. Adam laf salatasıyla yeterince oy alabiliyorsa, neden somut olmaya uğraşsın?


Kabataş'taki olayla ilgili yazılan birkaç yazıyı okudum. Dün Yıldıray Oğur'un söylediklerini okumuştum, bugün de bir iki yazı daha okudum.

Ben bu konularda biraz önyargılıyım. Dün generaller hakkında darbe ithamı yapıldığında da önyargılıydım, şimdi birileri kadıncağızı yalancı haline getirmeye çalıştığında da önyargılıyım. Olayın ilk nasıl duyulduğunu da hatırlıyorum, isminin nasıl gizlendiğini. Sansasyon peşinde olsaydı televizyon televizyon dolaşırdı.

Erdoğan'ın olaydan bahsetmesi de hayli geç bir zamanda oldu.

Olayı okuyunca kimseye söylemek istemediğimi hatırlıyorum. Olmaz dememiştim, sadece madem bunu yaymak istemiyor, bir bildiği vardır diye düşünmüştüm. Tamamen uydurma olamaz mı? Olabilir. Ancak kendilerini devrim yapıyor sanan sürünün o saldırıyı yapmış olması, akabindeki olaylarla birleşince daha muhtemel.

Hadise vukuundan beter cinstendi. Yanlış olan, saldırıya uğrayan kadının bahsetmesi/bahsetmemesi değil, işin aslı sanki ortaya çıkmış gibi yapıp, kadını bir daha incitmekte. Velev ki uydurdu ve o günün şartları içinde böyle bir saldırının mümkün olabileceğine inandık. Bugün kadının tekrar gündeme gelmesi, hem de alakasız olduğu ve hiçbir gadrinin olmadığı bir kavgaya alet edilmesi reva mı?

/Medenileri/ bunu yapan insanların pek bir matah sürüsü de, o kadına bahsettiği saldırıyı yapmış olabilir. Güya iddiayı çürütecekler ama bugünkü tavırlarıyla isbat ediyorlar bilakis.

Meşhur olmak isteyen başörtülü kadınlar bu şekilde gündeme gelmek istemez. Daha nezih yolları vardır.


Kendilerine yeni bir mit uydurmak istiyorlar. Şanlı Gezi isyanı miti de en muhtemel aday. Bu mitin pis polis, hiç kimseye zararı olmayan çiçek gibi çocukları dövdü, her şey ne kadar da güzeldi minvalindeki giden metnine aykırı düşen her bilgiye bu kadar ateş püskürmeleri ondan.

Şiddet ve yalan üzerine kurulan hiçbir mit ayakta kalamaz. Gezi miti de şiddet ve yalan üzerine bina edildi. Tek faydası ona inananların kendilerini kandırması olabilir ve sanırım bu o kadar da kötü değil.